کتاب انرژی شیل آمریکا و اقتصاد جهانی

یک مقدمه خوب در مورد گاز شیل و شکست هیدرولیکی[1]، از جمله نقشه انرژی شیل (‏گاز و نفت) ‏مناطق تولید­کننده در ایالات‌متحده، می‌تواند در وب­سایت اداره اطلاعات انرژی یافت شود. گاز شیل و نفت شیل (‏که در مجموع به­عنوان انرژی شیل شناخته می‌شوند)‏، که مدّت‌ها منابع هیدروکربن “غیر متعارف” در نظر گرفته می‌شدند، اکنون به­سرعت در­حال­توسعه هستند. انرژی شیل نشان‌دهنده یک منبع سوخت فسیلی قابل‌توجه برای گرمایش، تولید برق، سوخت حمل­و­نقل و استفاده صنعتی است.

گاز طبیعی (‏در درجه اول متان) ‏انتشار بسیاری از آلاینده‌ها در هوا را نسبت به زغال‌سنگ- به­عنوان منبع سوخت- کاهش می‌دهد و توسط بسیاری به­عنوان “سوخت جهانی” در آینده انرژی با کربن کم‌تر دیده می‌شود. ذخایر گاز شیل در ابعاد، عمق و کیفیت در سراسر ایالات‌متحده متفاوت است. برخی از این سپرده‌ها در درجه اول در یک ایالت رخ می‌دهند، مانند: بارنت شیل در تگزاس. برخی دیگر مانند مارکلوس شیل چندین ایالت از جمله نیویورک، پنسیلوانیا و ویرجینیای غربی را تحت پوشش قرار می‌دهد. مارکلوس شیل در حال حاضر به­عنوان بزرگ‌ترین منبع بالقوه گاز شیل در نظر گرفته می‌شود و نزدیک به مراکز بزرگ تقاضای انرژی در شمال شرق است. ​

از اواخر دهه اول قرن بیست و یکم، رشد گاز شیل از حدود صفر به بیش از ۲۰ % از کل تولید گاز طبیعی ایالات‌متحده در کم‌تر از 5 سال تبدیل گشته است. مارکلوس و اوتیکا شیل از بازیگران حاشیه‌ای در بازار گاز آمریکای­شمالی به بازیگران اصلی در بخش گاز طبیعی که به­سرعت در حال جهانی شدن است تبدیل شده‌اند. رشد تولید گاز شیل در حال حاضر تاثیرات قابل‌توجهی داشته‌است، از جمله اینکه ایالات‌متحده را بیش از ۹۵ % به خود اختصاص داده‌است. ایالات‌متحده صادرات را نیز آغاز کرده‌است، و مقادیر قابل‌توجهی گاز هم برای کانادا و هم برای مکزیک می­فرستد. همه شواهد حاکی از آن است که پتانسیل منابع در آمریکای شمالی به اندازه کافی بزرگ است تا سطوح مصرف افزایش‌یافته را برای چند دهه حفظ کند (‏اندازه دقیق منابع قابل استخراج از لحاظ اقتصادی به دانش در حال ظهور در مورد تشکیلات زمین‌شناسی و پیشرفت در حفاری و فن‌آوری‌های استخراج بستگی دارد)‏.

“از این رو، در این کتاب به بررسی انرژی شیل و پیامدهای تجاری و ژئوپتیک انقلاب شکستن هیدرولیکی پرداخته خواهد شد. این کتاب از سه فصل تقریبا مجزا تشکیل شده است. به لحاظ بار محتوایی و مفاهیم به­کار گرفته شده، خواندن این کتاب به اساتید، دانشجویان و علاقه­مندان به حوزه اقتصاد نفت و گاز و نیز اقتصاد انرژی پیشنهاد داده می­شود.”


[1]Hydraulic fracturing : شکست هیدرولیکی گرچه مبحثی فنی است و توضیح آن نیازمند تسلط مخاطبان به مباحث مهندسی است اما به زبان ساده باید گفت: در این روش، آب با فشار بالا از طریق چاه­های حفر شده به سطح سنگ اصابت کرده و با فشاری که به سنگ می آورد، قسمتی از سنگ را خرد کرده و نفت را آزاد می­کند.

اولین تجربه من ازترجمه کتاب در کنار یکی از دوستان باتجربه و کاردرستم در زمینه زبان انگلیسی و اقتصاد

مشاهده اطلاعات این کتاب در سازمان اسناد کتابخانه ملی ایران

تاریخ چاپ: اواخر تابستان 1399
مشاهده اطلاعات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با من

جهت هماهنگی مشاوره لطفاً این فرم رو پر کنید

اگر شرایط خاصی هست میتونید از طریق دسترسی های سریعتر بامن (از طریق صفحه تماس بالای سایت) استفاده کنید. با احترم.

سید محمدقائم ذبیحی

فریلنسر و دانشجو رشته اقتصاد

آی دی تلگرام

SMQZABIHI@

ایمیل

SMQ.ZABIHI@mail.um.ac.ir